Veriler yükleniyor...

Merkez/RİZE

Çarşı Mh.Kanburoğlu Sok.No:1/c

Ekran Kartı Sorunları ve Çözümü

Bilgisayar sorunları arasında en çok rastlanılan sorunların başında ekran kartı sorunları yer alıyor. Birçok oyun ve uygulamanın artık ekran kartını aktif olduğuna tanıklık ediyoruz. Rize Platin Bilgisayar Hizmetleri Ekran kartının öneminin kısa sürede farkına vararak, bu yolda gelişimini sürdürdü. Birçok ekran kartı markasının yetkili teknik servisi olarak kullanıcıları destekliyor.

Ekran kartının bu derecede önemli olmasına rağmen kullanıcılar halen seçimlerini bilinçli olarak gerçekleştirmiyor, yaşadığı sorunlara çözüm bulamıyor ya da hatalı çözüm üretiyor. Ekran Kartı sorunlarına getirilen hatalı çözüm maliyet boyutunu artıran yeni çözümlere, ne yazık ki gebe kalıyor.

Ekran kartı çözümlerinde dilden dile dolaşan sabit çıkarımlar söz konusu. Rize Platin Bilgisayar Hizmetleri ise bilimsel çözümler ışığında ekran kartı sorunlarınıza odaklanır. Teknoloji dünyasının yeniliklerini anlık olarak takip ederek, kullanıcılara bu yol da hızlı ve kalıcı çözümler sunar. Bilgisayar kullanıcıları ve özellikle oyunseverler (gamer) için büyük öneme sahip ekran kartı donanımı hakkında bilgileri bu yazımızda derledik. Ekran Kartı Nedir? ‘den başlayarak Ekran kartı sorun ve çözümleri nelerdir? Gibi sorulara yanıt arayacağız.

 

  1. Ekran Kartı Nedir?
  2. Ekran Kartı Nasıl Çalışır?
  3. Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı
  4. Ekran Kartı Fiyatları
  5. Ekran Kartı Sorunları
  6. Ekran Kartı Nasıl Onarılır?
  7. Rize Ekran Kartı Onarımı
  8. Ekran Kartı Onarım Ücreti
  9. Rize Bilgisayar Teknik Servisi

 

Ekran Kartı Nedir?

Bilgisayar iç donanımında yaşanan eylemleri, bilgisayar ekranında görüntüleyebilmek için ekran kartına ihtiyaç duyarız. İç donanımda gerçekleşen her türlü eylemi grafik, resim veya yazıya çevirerek görmemizi sağlar. Sektöre baz da karşınıza grafik kart olarak da çıkabilir. Bir nevi video sinyal aracı demekte yerinde olacaktır.

Günümüzde gelişen ekran çözünürlükleriyle birlikte kullanıcılar yüksek çözünürlüğe sahip ekran kartlarına ihtiyaç duyar. İşlemlerinizde yetersiz ekran kartı kullanmak, donma vb sorunlar ile baş başa kalmanıza sebep olabilir. Günümüzde pek çok oyun, mimari modelleme, tasarım programları ekran kartı merkezli çalışıyor. Artık oyunseverlerin, tasarım ve diğer bilgisayar kullanıcılarının ilk baktığı bilgisayar bileşenlerinden biri ekran kartları. Hal böyle olunca markalar arasında özellik ve fiyat arasında sonu gelmeyen rekabet ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu durum ise teknoloji ile içli dışlı olan kullanıcıları olumlu etkilemek ile kalmıyor, sistemlerini sürekli olarak yenilemelerinin kapılarını açıyor. Peki Ekran kartı nasıl çalışır? Ekran kartı çeşitleri nelerdir? Biraz da bu konular üzerinde duralım.

 

Rize Ekran Kartı

Rize Ekran Kartı

 

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Anlık olarak işletim sistemi üzerinde gerçekleştirdiğiniz eylemler ana kartınız üzerinde bulunan veri yolları sayesinde ekran kartı belleğine gönderilir. Ekran kartı GPU’su ile bu veriler işlenir görüntü hesapları yapılarak tekrar ekran kartı belleğine gönderilir. Bu işlem bir döngü halinde sürer. İşlenen veriler analog sinyallere dönüşmelidir bunun için RAMDAC’a gönderilir. RAMDAC analog sinyal dönüşümünü gerçekleştirip, sinyalları ekran kartı çıkışına gönderir. Ardından sinyaller aracılığı ile görüntü, ekrana yansıtılır. Bu eylemler siz işlemciniz üzerinde işlem yaptıkça tekrarlanır. İşlemlerin tekrarlanamaması ekran kartı arızası olarak adlandırılır. Yazının ilerleyen bölümlerinde ekran kartı arıza ve çözümlerine de değineceğiz.

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı

Paylaşımlı ve paylaşımsız ekran kartları olmak üzere iki tip ekran kartı bulunur. Paylaşımlı ekran kartları, işletim sisteminde gerçekleştirdikleri işlemler sırasında bilgisayar Ram’ini de kullanırlar. Bu durum kimi zaman bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Paylaşımsız Ekran Kartlarında ise ekran kartı donanımı üzerinde bulunan kendi belliğini kullandığından dolayı bilgisayarın Ram’ine müdahalede bulunmaz. Bu sayede işletim sistemi üzerinde ekstra bir yavaşlama yaşanması söz konusu değildir.

Kullanıcılar ekran kartı seçiminde bu hususa oldukça dikkat etmelidir. Bilgisayarınızda yaptığınız veya yapacağınız işlemler doğrultusunda donanım seçmek uzun vadede akılcı ve kalıcı çözümler sağlamanıza olanak sağlayacaktır. Bilgisayar kullanıcıları çoğunlukla paylaşımsız ekran kartı tercihinde bulunur.

Rize ve bölgesinde yer alan bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu paylaşımsız ekran kartı kullanıyor. Rize Platin Bilgisayar Hizmetleri de kullanıcı eylemleri doğrultusunda ekran kartı çözümleri sunuyor.

 

Rize Ekran Kartı

Rize Ekran Kartı

 

Ekran Kartı Fiyatları

Bilgisayar donanım sektörüne bakıldığında ekran kartları 250 ila 18.000 lira arasında değişmektedir. Aradaki farkın fazla olmasının bir sebebi ise bellek kapasitesi ve marka uygulamaları yer almaktadır. Rize Platin Bilgisayar Hizmetleri birçok markanın yetkili servisi olması dolayısı ile geniş marka ve model yelpazesine sahip olarak hizmet veriyoruz. Sizde ihtiyaç ve bütçenize uygun ekran kartına ulaşmak için Rize Platin Bilgisayar Hizmetlerinden 464 214 26 44 numarayı arayarak veya iletişim bölümünden destek alabilirsiniz.

 

Rize Ekran Kartı

Rize Ekran Kartı

 

Ekran Kartı Sorunları

Rize ve bölgesinde en sık rastlanan ekran kartı hataları; Ekran kartı sürücü hatası, ekran kartı ısınma sorunu, ekran kartı bozuk sürücü, görüntü hatası ve benzer sorunlara rastlanmaktadır. Bu sorunlar kimi zaman kullanıcı tarafından çözülebilir iken kimi zaman uzman ekibe ihtiyaç duyulmaktadır.

**Ekran kartınızda kalıcı sorunlara sebep olmamak için alanında uzman ekibe danışmanız yararlı olacaktır.

 

Rize Ekran Kartı Sorunu

Rize Ekran Kartı Sorunu

 

Ekran Kartı Nasıl Onarılır?

Ekran kartı üzerinde yaşadığınız sorun sürücü kaynaklı sorun ise; ekran kartı marka ve modelini arama motorlarına sorgulatarak güncel sürücü (driver) yüklemesi yaparak sisteminize kurabilirsiniz. Ekran kartı sorunlarının büyük çoğunluğu driver yüklemesi sonucu çözülmek ile beraber hızlı ve kalıcı bir çözümdür.

Fakat kullanıcı müdahalesine izin vermeyen yazılımsal ve donanımsal sorunlar için destek almalısınız.

 

Laptop Yetkili Servis, Laptop Tamircisi

 

Rize Ekran Kartı Onarımı

Rize ve bölgesinde ikamet ediyor ekran kartı sorunu yaşıyorsanız, Platin Bilgisayar yetkili servis unvanı ile hizmetinizde! Rize ekran kartı sorunları için sizlere uzman ekibimiz ile destek sağlamaya devam ediyoruz. Teknik ekibe teslim ettiğiniz Ekran kartınız, alanında uzman tekniker tarafından incelenerek sorunun kaynağı tespit edilir. Kullanıcıya sorun bildirilir ve işlem onayı alınır. Kullanıcı arzu ederse servis işlemlerini Rize Teknik Servis’te, yerinde, inceleyebilir.

Ekran kartı onarımı 3 (üç) iş günü içerisinde giderilerek, kullanıcı onayı alınarak sağlıklı bir şekilde teslim edilir. Servis sürecinde ve servis sonrasında onarılan ekran kartı Platin Bilgisayar Hizmetleri güvencesi altındadır. Bu sayede kullanıcı dostu ve güvenilir bilgisayar servisi olduğunu kanıtlamış olur.

Size ise ilk gün ki gibi ekran kartının zevki sürmek kalır.

Ekran Kartı Onarım Ücreti

Ekran kartında yaşanan sorunları, ekran kartı modeli ve arıza çeşidine göre farklılık gösterir. Ekran Kartı arızalarınız için detaylı bilgi almak için 464 214 26 44 numarayı arayarak veya iletişim bölümünden destek alabilirsiniz. Ayrıca Rize Merkez’de yer alan teknik servisimizde bizi ziyaret edebilirsiniz.

Rize Bilgisayar Teknik Servisi

Teknoloji dünyasında kullanıcıların bilgi müdahale seviyesini aşan durumlar ile elbette sıklıkla karşılaşılır. Bu bilgisayar sorunlarına müdahale etmek adına alanında uzman teknik ekibe ihtiyaç duyulur. Rize’de bilgisayar teknik servis ve çözümleri için ise Platin Bilgisayar Hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Alanında uzman teknik ekibi ile birlikte bilgisayar teknolojilerinin gerek donanımsal gerek yazılımsal sorunlarına hızlı ve kalıcı çözümler sunuyoruz.

Hizmet verdiğimiz yerler arasında, Rize ilçeleri ve çevre bölgeler yer alıyor. Yaşanan arıza durumuna göre eğitimli teknik ekibimiz kimi zaman yerinde kimi zaman servis bölümünde hizmetini sürdüyor.

 

Platin Bilgisayar Hizmetleri

 

Unutmayın! Platin Bilgisayar Hizmetleri yaşadığınız her türlü bilgisayar arızası için yanı başınızda!

Yorum Yapmak İster misiniz?